2014-06-16

W tym roku Quest Dystrybucja Sp. z o.o. obchodzi swoje 10-te urodziny. Spółka od początku swojej działalności oferuje oprogramowanie narzędziowe Quest Software / Dell Software, które pomaga firmom i instytucjom w osiągnięciu większej wydajności i efektywności z aplikacji, baz danych i infrastruktury IT.

Przez minione lata Quest Dystrybucja sukcesywnie rozszerzała swoją działalność i dostosowywała ofertę produktową do potrzeb i oczekiwań klientów, nowych technologii i zmieniającego się rynku. Spółka powstała w czerwcu 2004 r. we Wrocławiu jako wyłączny przedstawiciel i dystrybutor produktów firmy Quest Software w Polsce. Wówczas w skład zespołu wchodziło kilku pracowników, w tym obecny prezes zarządu – Ireneusz Medyński i wiceprezes – Paweł Żuchowski. Pierwszym produktem w ofercie Quest Dystrybucja był Toad – dziś to jedno z najbardziej znanych i popularnych narzędzi do zarządzania bazami danych.

Przez ostatnią dekadę Quest Dystrybucja wypracowała i sukcesywnie umacniała swoją pozycję lidera na rynku rozwiązań do zarządzania systemami IT w środowiskach fizycznych, wirtualnych i w chmurze. W 2005 r. powstał oddział firmy w Warszawie, a rok później nastąpiła zmiana siedziby centrali we Wrocławiu. W wyniku przejęcia Quest Software przez firmę Dell w 2012 r., spółka została Dystrybutorem i Elite/Premier Partnerem oraz Partnerem Wsparcia Technicznego (Support Providing Partnerem) firmy Dell Software w Polsce.

Klientami Quest Dystrybucja są firmy i instytucje, w których istotne jest bezpieczeństwo i bezawaryjność działania kluczowych systemów. Są to m.in. duże banki (np. NBP, Bank Pekao SA, Alior Bank SA, Raiffeisen Bank Polska S.A.), firmy telekomunikacyjne i operatorzy telefonii komórkowej (np. P4 Sp. z o.o. (obecnie Play), Polkomtel Sp. z o.o., Telefonia DIALOG S.A., Telekomunikacja Polska S.A. (obecnie Orange Polska) ), firmy ubezpieczeniowe (np. AXA Polska S.A., BRE Leasing Sp. z o.o., Commercial Union Polska Sp. z o.o. (obecnie Aviva Commercial Union), instytucje rządowe (np. Ministerstwo Finansów, ZUS, Centralny Ośrodek Informatyki Statystycznej, Główny Urząd Statystyczny, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) , energetyka (BOT Elektrownia Turów S.A., ENEA Operator Sp. z o.o., GAZ-SYSTEM S.A., PGE Elektrownia Opole S.A., Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, TAURON Dystrybucja S.A.) oraz firmy produkcyjne (np. Polpharma, , LPP, Electrolux Poland Sp. z o.o., Grupa Lotos S.A., Inter Cars S.A., KGHM Polska Miedź S.A.).

Oferta produktów spółki jest stale poszerzana o nowe innowacyjne rozwiązania, które były nagradzane zarówno przez ekspertów branży IT, jak i samych użytkowników. W minionej dekadzie również sama firma Quest Dystrybucja była wielokrotnie wyróżniana. W 2009 r. otrzymała tytuł „Gazela Biznesu”, nagrodę dla najbardziej dynamicznie rozwijających się małych i średnich firm w Polsce, przyznawaną przez redakcję „Pulsu Biznesu”. Redakcja Magazynu Przedsiębiorców „Europejska Firma” przyznała spółce tytuły „Efektywna Firma 2012” i „Gepard Biznesu 2012”, a w 2013 r. firma została wyróżniona w rankingu „Diamenty Forbesa”.

Wspólnie z pracownikami, partnerami i klientami firma Quest Dystrybucja uczci swój jubileusz podczas dorocznej, dwudniowej konferencji „Quest Executive Briefing”. Spotkanie obędzie się we wrześniu br. i wezmą w nim udział także specjalni goście, m.in. z firmy Dell Software. Konferencja będzie także okazją do podsumowania minionych 10-ciu lat, prezentacji planów oraz oferty najnowszych produktów. Szczegóły dotyczące konferencji już wkrótce.

„Rozwój naszej firmy przypadł na bardzo ciekawy, ale i trudny okres na rynku IT. Była to dekada narodzin wielu nowych technologii, szybkiego rozwoju rozwiązań mobilnych i popularyzacji cloud. Był to także czas kryzysu na rynkach światowych. Od początku działalności skupialiśmy się na pomaganiu naszym klientom w efektywnym wykorzystaniu posiadanych technologii. Sukcesywnie rozszerzaliśmy ofertę produktów, rozpoczęliśmy stałą współpracę z liderami rynku IT, jak Microsoft. Dzięki temu mogliśmy zaoferować najlepsze w swojej klasie rozwiązania informatyczne oraz wsparcie, co przekładało się na korzyści biznesowe i sukcesy odnoszone przez naszych klientów. To właśnie zaufaniu klientów i partnerów zawdzięczamy naszą pozycję lidera na rynku rozwiązań do zarządzania IT. Dlatego w kolejnych latach chcemy nadal oferować jak najlepsze rozwiązania informatyczne, które pomogą firmom i instytucjom w efektywnym zarządzaniu IT i odnoszeniu przez nich sukcesów.” – powiedział Ireneusz Medyński, prezes Quest Dystrybucja Sp. z o.o.