2020-05-4

Firma Sasa Software, dostawca rozwiązań bezpieczeństwa cybernetycznego, otrzymała prestiżowy tytuł Cool Vendor w najnowszym raporcie Gartnera na temat bezpieczeństwa Systemów Cyber-Fizycznych (ang. CPS, Cyber-Physical Systems)[1]. 

Sasa Software to wiodący dostawca technologii Content Disarm and Reconstruction (CDR) oraz rozwiązań zapobiegających szkodliwemu oprogramowaniu. Otrzymanie tytułu Cool Vendor jest dużym wyróżnieniem dla Sasa Software oraz docenieniem jej nowatorskich produktów, które wychodzą naprzeciw potrzebom organizacji w dobie transformacji cyfrowej i w obliczu coraz większych i stale ewoluujących cyberzagrożeń. ­­­

 

Cool Vendor – według Gartnera – jest to firma oferująca technologię lub usługę, która jest: innowacyjna – umożliwia użytkownikom robienie rzeczy, których wcześniej nie mogli zrobić; wpływowa – ma lub będzie miała wpływ na działalność biznesową; intrygująca – wzbudziła zainteresowanie Gartnera w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.[2] Zdaniem analityków Gartnera innowacyjne rozwiązania Sasa Software wykorzystujące technologię CDR zwiększają bezpieczeństwo i ochronę Systemów Cyber-Fizycznych (CPS), które często wymagają stosowania skomplikowanych i zaawansowanych systemów zabezpieczających. Rozwiązania Sasa Software działają proaktywnie i zapobiegają prawie 100% niewykrywalnych zagrożeń oraz ataków z użyciem złośliwego oprogramowania. Mogą zapewnić całkowitą ochronę organizacji w przypadku celowego lub przypadkowego użycia przez pracowników lub kontrahentów nośników przenośnych (np. pamięć USB) lub innych urządzeń (np. kontrolery SCADA) zawierających złośliwe oprogramowanie, które w ten sposób może przeniknąć do sieci.

Rozwiązania Sasa Software wykorzystujące technologię CDR nie polegają wyłącznie na wykrywaniu, a każdy plik traktują jako potencjalnie niebezpieczny. Jedynym rozwiązaniem, które izoluje i zapobiega atakom na sprzęt / firmware, a także posiada zaawansowane funkcje wykrywania plików i technologię CDR jest GateScanner Kiosk. Inne rozwiązanie firmy Sasa Software – GateScanner Appliance Security – umożliwia skanowanie Systemów Cyber-Fizycznych w sytuacjach, kiedy nie można ich chronić w żaden inny sposób.

Technologia CDR traktuje każdy plik przychodzący z wiadomości e-mail, przeglądarki stron www lub przenośnych nośników danych jako potencjalne źródło zagrożenia. Następnie wykonują głębokie skanowanie zawartości, rozkładają plik na jego poszczególne komponenty i usuwają wszystko, co nie jest zgodne z oryginalną specyfikacją tego typu pliku, normą ISO lub polityką firmy. W kolejnym etapie przekształcają pliki w bezpieczne, zneutralizowane i nieszkodliwe kopie, które są funkcjonalne i identyczne jak oryginał.

 

Analitycy Gartnera uważają, że technologia CDR chroni przed zagrożeniami, które nie są jeszcze znane, podczas gdy większość innych technik opiera się tylko na wykrywaniu. Prognozują również, że do 2022 r. co piąta organizacja będzie wykorzystywać CDR w ramach swoich strategii ochrony.[3]

 


[1] Gartner, „Cool Vendors in Cyber-Physical Systems Security Report”, Katell Thielemann, Wam Voster, Barika Pace, Ruggero Contu, 21.04.2020.

[2] Gartner, „Cool Vendors — Action, Not Just Reaction, Is Key to Coolness: A Gartner Trend Insight Report”,

Rita Sallam, Janelle Hill, Daryl Plummer, Adrian Leow, 30.05.2019

[3] Gartner, „Hype Cycle for Threat-Facing Technologies, 2019”, Pete Shoard, 12.07.2019.