2018-11-6

 W listopadzie br. firma Quest udostępniła nowe rozwiązanie Spotlight Cloud, które oferuje możliwości monitorowania wydajności 24/7, diagnostyki i optymalizacji środowiska SQL Server. Rozwiązanie dostarczane jest jako usługa Software as a Service (SaaS) i oferuje funkcje klasy enterprise zapewniające stałą wydajność i wysoką dostępność SQL Server. Dodatkowo pozwala administratorom baz danych zdalnie zarządzać wydajnością baz danych za pomocą smartfona lub tabletu.

 

Funkcjonowanie współczesnych organizacji w dużym stopniu opiera się na infrastrukturze bazy danych, która ma za zadanie utrzymać odpowiedni poziom usług oraz dostarczyć dane potrzebne do podejmowania decyzji wpływających na działalność i rozwój przedsiębiorstwa. Utrzymanie „zdrowego” środowiska bazodanowego wymaga szybkiego i dokładnego diagnozowania problemów z wydajnością.

 

 

Najnowsze rozwiązanie Quest Spotlight Cloud dostarcza pełny obraz wszystkich komponentów i procesów, które mają wpływ na wydajność środowiska SQL Server. Aktualne przepływy danych pomiędzy poszczególnymi komponentami systemu są prezentowane w graficznym interfejsie użytkownika, który w łatwy i szybki sposób pozwala wykrywać i identyfikować elementy powodujące spadek wydajności. Dzięki Spotlight Cloud administratorzy i programiści mogą rozwiązywać problemy proaktywnie, zanim wpłyną na działalność organizacji. Rozwiązanie wpływa też na obniżenie kosztów posiadania SQL Server oraz upraszcza wdrożenie i utrzymanie.

 

Wykorzystując przetwarzanie w chmurze, Spotlight Cloud może dłużej przechowywać dane o wydajności i zapewnić analizę przy zapewnieniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Ponadto Spotlight Tuning Pack Professional – dodatkowy komponent dostępny w Spotlight Cloud – zapewnia najwyższy poziom dostrajania wydajności dla organizacji każdej wielkości.

 

Obecnie wiele środowisk bazodanowych jest hybrydowych – łącząc obciążenia on premise i w chmurze. Spotlight Cloud daje użytkownikom możliwość uzyskania wglądu w charakter obciążeń bazy danych i ich szczegółową analizę, a także wyróżnia obszary, które można zoptymalizować w celu uzyskania najlepszej wydajności.

 

Większość systemów monitorujących informuje tylko o wystąpieniu problemu. Spotlight Cloud może ostrzegać o potencjalnych wąskich gardłach, zanim wpłyną one na działalność organizacji. W przeciwieństwie do innych rozwiązań, które wysyłają tylko alerty i udostępniają ograniczone informacje przez przeglądarkę na urządzeniach mobilnych, Spotlight Cloud oferuje w pełni funkcjonalne, natywne aplikacje mobilne na iOS i Androida. Dzięki nim administratorzy baz danych i programiści w dowolnym czasie i miejscu mogą szybko zidentyfikować pogorszenie wydajności oraz ustalić przyczynę problemu. Dodatkowe, innowacyjne funkcje, takie jak Smart Alarms (Inteligentne Alarmy), pozwalają uzyskać szybsze informacje kontekstowe, aby za pomocą urządzeń mobilnych w kilka sekund ocenić i proaktywnie rozwiązywać potencjalne problemy wydajnościowe.

 

Najważniejsze funkcje rozwiązania Spotlight Cloud:

  • Smart Alarms (Inteligentne Alarmy): pozwala na rozwiązywanie problemów natychmiast po ich wykryciu. Prezentuje trendy, dane kontekstowe i wskazówki w samym alarmie, co pozwala administratorom szybciej ocenić i rozwiązać problem oraz wykryć jego przyczynę.
  • Analiza obciążenia: dostarcza administratorom DBA wielowymiarowe analizy obciążenia bazy danych z różnych perspektyw.
  • Health Check (Sprawdzanie Kondycji): uruchamia szereg proaktywnych testów baz danych, które pozwalają wykryć niepokojące trendy lub odchylenia od najlepszych praktyk. Funkcja ta może identyfikować potencjalne problemy z wydajnością, a także sugerować i podejmować odpowiednie działania naprawcze.
  • Spotlight Tuning Pack: dodatkowy komponent, który pomaga zarządzać skomplikowanymi planami zapytań. Silnik sztucznej inteligencji pomaga identyfikować optymalizację kodu w celu poprawy wydajności zapytań.
  • Natywna aplikacja mobilna: umożliwia administratorom baz danych monitorowanie i zarządzanie wydajnością za pomocą urządzeń mobilnych i tabletów.
  • Dane historyczne: przechowuje dane przez rok, gdy większość rozwiązań
    on premises umożliwia to tylko przez tydzień lub maksymalnie miesiąc.

 

Rozwiązanie Spotlight Cloud jest dostępne w ofercie Quest Dystrybucja Sp. z o.o.